Aktywność fizyczna i zdrowie - badanie na społeczności łowiecko-zbierackiej
Aktywność fizyczna i zdrowie sercowo-naczyniowe - lekcje od społeczności łowiecko-zbierackiej
Współczesny tryb życia w uprzemysłowionych społeczeństwach znacząco odbiega od tego, do którego ewolucyjnie przystosował się nasz organizm. Najnowsze badania przeprowadzone wśród społeczności Hadza z Tanzanii rzucają nowe światło na to, jak ważna dla naszego zdrowia jest regularna aktywność fizyczna o umiarkowanej i wysokiej intensywności (MVPA).
Hadza - żyjący świadkowie naszej przeszłości
Społeczność Hadza to współcześni łowcy-zbieracze, których styl życia przypomina ten, jaki prowadzili nasi przodkowie przez tysiące lat. Stanowią oni bardzo cenne źródło informacji, ponieważ coraz trudniej znaleźć dziś społeczności niedotknięte nowoczesnym trybem życia. Badacze postanowili przyjrzeć się ich poziomowi aktywności fizycznej oraz zdrowiu układu sercowo-naczyniowego, aby lepiej zrozumieć, jak ewolucyjnie ukształtowały się nasze potrzeby w zakresie ruchu.
Imponujące wyniki badań
Wyniki badań są naprawdę zaskakujące:
- Członkowie społeczności Hadza spędzają średnio 134,92 ± 8,6 minut dziennie na aktywności fizycznej o umiarkowanej i wysokiej intensywności. W przeliczeniu na liczbę kroków dawało to imponującą liczbę 14 000 - 18 000.
- Ten wysoki poziom aktywności utrzymuje się przez całe życie.
- Hadza są aktywni fizycznie aż 14 razy dłużej niż przeciętni mieszkańcy Stanów Zjednoczonych.
Zdrowie sercowo-naczyniowe na najwyższym poziomie
Co ciekawe, badania wykazały, że u Hadza praktycznie nie występują czynniki ryzyka chorób układu krążenia:
- Niskie ciśnienie krwi utrzymuje się przez całe życie.
- Biomarkery zdrowia sercowo-naczyniowego, takie jak poziom białka C-reaktywnego, cholesterolu (całkowitego, HDL i LDL) oraz trójglicerydów, są na optymalnym poziomie.
Wnioski dla współczesnego człowieka
Badanie dostarcza mocnych dowodów na to, że strategia łowiecko-zbieracka, która kształtowała naszą ewolucję przez tysiące lat, wiąże się z wysokim poziomem aktywności fizycznej. To z kolei przekłada się na doskonałe zdrowie układu krążenia. Dla nas, mieszkańców uprzemysłowionych społeczeństw, płynie z tego ważna lekcja. Choć trudno nam dorównać poziomowi aktywności Hadza, powinniśmy dążyć do zwiększenia codziennej dawki ruchu. Obecne zalecenia mówiące o 150 minutach aktywności tygodniowo to absolutne minimum, a nie optymalny poziom dla naszego zdrowia. Pamiętajmy, że nasze ciała ewolucyjnie przystosowane są do znacznie wyższego poziomu aktywności. Warto więc znaleźć sposoby na zwiększenie codziennej dawki ruchu - może to być spacer zamiast jazdy samochodem, aktywna przerwa w pracy czy regularne ćwiczenia. Nasze serce z pewnością nam za to podziękuje!