Czy dieta keto wydłuża życie?
Dieta ketogeniczna a długowieczność i poprawa pamięci - przełomowe badanie naukowe
Dieta ketogeniczna zyskuje coraz większe uznanie w świecie nauki jako potencjalne narzędzie do wydłużania życia i poprawy funkcji poznawczych w późnym wieku. Jak wiesz, starzenie się każdego gatunku na ziemi z biegiem czasu doprowadza do upośledzenia niektórych funkcji mózgu, a w szczególności pogarsza funkcje poznawcze oraz pamięć. Starzenie w końcu dotyka również mitochondria, które nie pracują już tak wydajnie, jak za młodu. Najnowsze badanie opublikowane w ScienceDirect rzuca nowe światło na ten fascynujący temat. Tłumacząc jego tytuł na język polski, brzmiałoby ono:
„Stosowanie diety ketogenicznej w późniejszym okresie życia poprawia pamięć poprzez modyfikację proteomu kory synaptycznej za pośrednictwem szlaku sygnałowego PKA u starzejących się myszy.”
Kluczowe wnioski z badania
Naukowcy z Uniwersytetu w Chile odkryli, że stosowanie diety ketogenicznej
u starszych myszy:
- Zatrzymuje niekorzystne zmiany w mózgu
- Poprawia pamięć, przewyższając nawet młodsze osobniki
- Wpływa pozytywnie na długotrwałe wzmocnienie synaptyczne (LTP)
- Zwiększa ekspresję szlaku sygnałowego cAMP w proteomie synaptycznym
- Aktywuje PKA i stymuluje ekspresję BDNF
Rola β-hydroksymaślanu (BHB)
Badacze podejrzewają, iż poprawa tak wielu współczynników możliwa była między innymi dzięki zastosowaniu restrykcyjnego ograniczenia węglowodanów, która prowadzi do utleniania kwasów tłuszczowych oraz promocji ciał ketonowych na miejsce glukozy. β-hydroksymaślan, kluczowe ciało ketonowe produkowane podczas diety ketogenicznej, wykazuje szereg korzystnych efektów:
- Zmniejsza wytwarzanie reaktywnych form tlenu
- Wzmacnia proteostazę komórkową
- Aktywuje biogenezę mitochondriów
- Redukuje stany zapalne
- Przeciwdziała nadpobudliwości neuronalnej
- Stymuluje AB1-40 Aktywuje autofagię w neuronach korowych
Perspektywy na przyszłość
W świetle tych dowodów badacze postanowili rozszerzyć eksperyment i dziś prowadzą badania nad suplementacją samego B-hydroksymaślanu w postaci ketonów egzogennych oraz jego wpływu na zdrowie. Aktualnie toczy się również debata o to, czy istnieją realne podstawy aby sądzić, iż ograniczenie samych węglowodanów bez restrykcji kalorycznych daje tak samo dobre rezultaty. Niemniej, badacze z Chile coraz bliżej są potwierdzenia, iż to nie restrykcje kaloryczne (choć pośrednio przyczyniają się do powstawania ciał ketonowych), a właśnie same ciała ketonowe odpowiedzialne są za tak dobroczynny wpływ na zdrowie mózgu, funkcje motoryczne i długowieczność.
Podsumowanie
Badanie napawa ogromnym optymizmem i pozwala patrzeć w przyszłość, gdzie starsi ludzie nawet w późnej jesieni życia będą zachowywać pamięć i zdolności ruchowe na poziomie, który pozwoli prowadzić satysfakcjonujące i szczęśliwe życie do ostatnich dni!
Link do badania w języku angielskim: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2666379124002854